Bronisze zapowiadają wysokie plony owoców

Warunki i pogoda sprzyjają kwitnieniu drzew i krzewów owocowych. Na Mazowszu jest już po kwitnieniu czereśni, a pogoda była korzystna dla oblotów pszczół. Podobnie w województwie łódzkim.

Kwitną również grusze i wiśnie. Agresty robią zawiązki. Także jabłka rozpoczynają kwitnienie. Jak podają Bronisze, plantacje truskawek przezimowały dobrze i będzie ich sporo za jakiś czas.

Ceny jabłek z ubiegłorocznych zbiorów są wysokie. Za jabłka przesortowane, w klasie I, z przeznaczeniem na eksport, sadownicy otrzymują nawet do 2,20 zł za kilogram,. Na Rynku w Broniszach ceny hurtowe jabłek wahają się od 2 do 4,5 zł za kilogram, w zależności od odmiany. Oznacza to, że jest drożej od 50% do 150% w porównaniu z cenami sprzed roku. Sporym zainteresowaniem sklepów cieszą się sprowadzane z Grecji truskawki, w cenie hurtowej od 10 do 17 zł

Nie można z kolei narzekać na nowalijki. Duże są dostawy szparagów zielonych i białych. W ofercie hurtowej Rynku w Broniszach kilogram sprzedawany jest w cenie od 14 do 22 zł (droższe są białe). Szparagów jest sporo bowiem pogoda sprzyja ich uprawie. Zarówno jedne jak i drugie warzywa to ten sam gatunek, różnią się jedynie sposobem uprawy. Jest już polska kalarepa w cenie około 3 zł za sztukę, rabarbar w cenie 7-8 zł/kg. Tanieje sałata, a także  pomidory czerwone. Cena za opakowanie 6 kg waha się od 26 do 32 zł.

Drożeje natomiast ubiegłoroczna marchew, która teraz sprzedawana jest w cenie od 1,8 do 2,5 zł za kilogram.

Źródło: inf. prasowa Bronisze