Browar Pinta za kilka dni rozpoczyna budowę własnego browaru, ale wzrosły koszty

Browar Pinta w przyszłym tygodniu, na Mikołajki, rozpoczyna budowę własnego browaru w gminie Radziechowy-Wieprz koło Żywca. Generalnym wykonawcą inwestycji będzie wybrana w postępowaniu ofertowym firma PB Inbud Bielsko z Bielska-Białej, zajmująca się kompleksowym wykonawstwem robót budowlanych. Wzrosły jednak koszty inwestycji.

Zapowiadana w ubiegłym roku inwestycja we własny browar w pierwszym etapie pochłonie prawie 21 mln zł, czyli znacznie więcej niż pierwotnie zakładał inwestor. Budowa zakończy się na przełomie sierpnia i września 2018 roku. Już trzy miesiące później nowy browar ma rozpocząć warzenie piwa.

- Zwycięzca zdobył najwięcej punktów za ofertę, w której oprócz ceny braliśmy pod uwagę termin realizacji i okres gwarancji. Wygrała lokalna firma o bardzo dobrej reputacji, wykonawca wielu obiektów przemysłowych w konstrukcji stalowej, obecna na rynku budowlanym od ponad 35 lat – mówi Ziemowit Fałat, główny piwowar i współwłaściciel Browaru Pinta.

Inwestycja Pinty rozpoczyna się w okresie dobrej koniunktury na polskim rynku budowlanym, co nie pozostało bez wpływu na postępowanie ofertowe i koszty budowy. W ciągu roku od ogłoszenia przez Pintę planów budowy własnego browaru ceny za roboty budowlane wzrosły o 25-30 proc.

Dlatego inwestor zdecydował się podzielić budowę browaru na dwa etapy. W pierwszym etapie, którego dotyczyło postępowanie ofertowe, Pinta zbuduje kompletny budynek produkcyjny i administracyjno-socjalny wraz z zagospodarowaniem terenu.

Nowy browar będzie wyposażony w urządzenia do warzenia i rozlewu piwa po przeprowadzeniu kolejnych przetargów. W drugim etapie, który planowany jest na lata 2019-2020, powstanie taproom (firmowy pub) wraz z infrastrukturą dla odwiedzających browar oraz będzie dokończona charakterystyczna elewacja z kontenerów. W stosunku do pierwotnych planów budżet inwestycji musiał wzrosnąć z niemal 15 mln zł za całość do prawie 21 mln zł brutto tylko za pierwszy etap.

Budżet potrzebny do zrealizowania pierwszego etapu inwestycji uzupełniły m.in. dotacje z kredytu technologicznego Banku Gospodarstwa Krajowego na kwotę 4,6 mln zł oraz ze Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości – ponad 1,4 mln zł. Pieniądze z ostatniego źródła pochodzą z dwóch dotacji, które zostaną wykorzystane na zbudowanie unikalnej w Europie linii technologicznej do produkcji piw lodowych oraz systemu informatycznego, obsługującego pracę browaru od zakupu surowców po udostępnianie klientom informacji o historii warzenia każdego piwa po sczytaniu kodu na etykiecie.

Na kapitały własne inwestycji złożą się dotychczasowi wspólnicy Browaru Pinta: Ziemowit Fałat, Marek Semla i Grzegorz Zwierzyna oraz doproszeni do tego grona nowi wspólnicy: Cedric Gendaj i Tomasz Grendysz, którzy objęli 50% akcji spółki. Cedric Gendaj jest współwłaścicielem firmy SmakPiwa.pl, importera piw i przedstawiciela w Polsce legend światowego piwowarstwa rzemieślniczego: m.in. amerykańskiego browaru Stone Brewing, duńskiego Mikkeller i szwedzkiego Omnipollo. Tomasz Grendysz  zawodowo jest finansistą, a prywatnie podróżnikiem i miłośnikiem piwa rzemieślniczego.

Możliwości produkcyjne nowego browaru planowane pierwotnie na 15 tys. hl mają od razu wynosić 20 tys. hl rocznie. Główną przyczyną jest szybko rosnąca sprzedaż piw PINTY w kraju i zagranicą. Szacunkowo w całym 2017 r. PINTA sprzeda prawdopodobnie ok.17 tys. hl, czyli ponad 3 tys. hl piwa więcej niż przed rokiem. Docelowo w nowym browarze PINTY ma powstawać 50 tys. hl piwa.

Działka w gminie Radziechowy-Wieprz koło Żywca, gdzie powstanie nowy browar, została kupiona przez Pintę we wrześniu 2016 roku za ponad 1,4 mln zł w przetargu zorganizowanym przez Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną S.A. Już po zamknięciu przetargu okazało się, że teren, która miał być w pełni przystosowany do rozpoczęcia działalności produkcyjnej, prawdopodobnie do 2019 roku nie będzie podłączony do sieci gazowej. Korzystanie z gazu ze zbiorników zamiast z sieci znacząco podroży koszty produkcji nowego browaru. Zarząd KSSE zobowiązał się już do interwencji w tej sprawie i jak najszybszej poprawy infrastruktury działki.

Po rozpoczęciu warzenia piwa w nowym browarze Pinty ma być zatrudnionych ponad 30 osób. Na razie Browar Pinta pozostaje tzw. browarem kontraktowym, który warzy swoje piwa, korzystając z dwóch wynajmowanych browarów w Zawierciu i Zarzeczu.

Źródło: Zarząd KSSE