Ceny i notowania jęczmienia - 1-7 stycznia 2018 r.


Ile kosztuje obecnie jęczmień konsumpcyjny, paszowy i browarniany? Na jakim poziomie kształtują się jego ceny minimalne i maksymalne? W których województwach są najwyższe, a w których najniższe? Zapraszamy do zapoznania się z cenami i notowaniami jęczmienia z pierwszego tygodnia stycznia 2018 r.

Ceny w przedsiębiorstwach

2017-07-23 średnia cena skupu jęczmienia konsumpcyjnego w przedsiębiorstwach ustaliła się na poziomie 625 zł/t, w porównaniu do poprzedniego notowania doszło zatem do spadku jej wartości o 3%. Za surowiec paszowy z kolei dostawcom oferowano średnio 654 zł/t, czyli również o 3% mniej niż w zeszłym tygodniu. Jęczmień browarniany osiągnął średnią cenę 739 zł/t, skupowano go więc 5% drożej w porównaniu do ostatniego notowania.

Ceny na polskich targowiskach

Średnia cena jęczmienia, sprzedawanego na krajowych targowiskach, 2018-01-05 wyniosła 719 zł/t, w stosunku do danych z poprzedniego tygodnia nie uległa zatem wahaniom. Najniższa odnotowana cena tony surowca wyniosła 570 zł, co jest równoznaczne z jej stagnacją. Najwyższa targowiskowa cena jęczmienia ukształtowała się na poziomie 900 zł/t, nie uległa więc zmianie.

Najwyższe i najniższe ceny w województwach

Najniższą cenę jęczmień osiągnął obecnie w województwie: Świętokrzyskie, gdzie sprzedaje się go po 600 zł/t. Notowania tego surowca są najwyższe w województwie: Śląskie, tam bowiem kosztuje on 800 zł/t.

Najwyższe i najniższe ceny w poszczególnych miejscowościach

W minionym tygodniu jęczmień można było nabyć po najniższej cenie na targowisku Pleszew (Wielkopolskie), na którym jego cena wyniosła 570 zł. Najwięcej tona zboża kosztowała na targowiskach Długosiodło (Mazowieckie), Racibórz (Śląskie), gdzie za jęczmień płacono 900 zł/t.

Źródło: biuletyn informacyjny Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi