Ceny i notowania pszenicy - 8-14 stycznia 2018 r.

Jak kształtowały się ceny pszenicy w krajowych przedsiębiorstwach i na polskich targowiskach? Gdzie można było kupić ją najtaniej w Polsce, gdzie kosztowała najwięcej? Przedstawiamy ceny i notowania pszenicy ze stycznia 2018 r.

Roczne zmiany cen w przedsiębiorstwach

Za pszenicę konsumpcyjną przedsiębiorcy płacili w tym tygodniu 683 zł/t, za paszową natomiast – 683 zł/t. Zmiany cen pszenicy w przedsiębiorstwach w stosunku do 2016r. kształtowały się zatem następująco: cena pszenicy konsumpcyjnej nie zmieniła się, podczas gdy cena pszenicy paszowej uległa stagnacji.

Ceny na polskich targowiskach

2018-01-12 na targowiskach w Polsce płacono za pszenicę średnio 777 zł/t, odnotowano zatem 2-procentowy wzrost jej ceny w porównaniu do poprzedniego tygodnia. Cena minimalna pszenicy ukształtowała się na poziomie 600 zł/t, co oznacza, że jej wartość uległa stagnacji. Cena maksymalna surowca nie uległa zmianie i ustaliła się na poziomie 900 zł/t.

Najwyższe i najniższe ceny w województwach

W tym tygodniu pszenicę najtaniej można było kupić w województwie: Świętokrzyskie, gdzie kosztowała 670 zł/t. Najwyższą cenę osiągnęła z kolei w województwie: Lubuskie, gdzie za tonę surowca trzeba było zapłacić 800 zł.

Najwyższe i najniższe ceny w poszczególnych miejscowościach

Powyższe zmiany znalazły odzwierciedlenie na targowiskach w różnych rejonach Polski. Najniższą cenę pszenicy odnotowano na targowisku Sokołów Podl. (Mazowieckie), gdzie kosztowała 600 zł/t. Najdrożej sprzedawano ją na targowiskach Długosiodło (Mazowieckie), Ostrołęka (Mazowieckie), gdzie koszt jednej tony wyniósł 900 zł.

Źródło: biuletyn informacyjny Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi