Ceny i notowania żyta - 1-7 stycznia 2018 r.


Prezentujemy aktualne ceny i notowania żyta z pierwszego tygodnia stycznia 2018 r. Przedstawiamy wzrosty i spadki jego cen na polskich targowiskach – gdzie można było kupić je najtaniej, a gdzie najdrożej? Ile płacili za żyto polscy przedsiębiorcy?

Roczne zmiany cen w przedsiębiorstwach

W porównaniu do 2017r. odnotowano na rynku żyta następujące zmiany: cena surowca paszowego spadła o 6% i wyniosła 520 zł/t, podczas gdy żyto o parametrach konsumpcyjnych podrożało o 7%, osiągając cenę 583 zł/t.

Ceny na polskich targowiskach

Cena żyta na krajowych targowiskach 2018-01-05 wyniosła średnio 571 zł/t, czyli o 3% mniej w porównaniu do zeszłego tygodnia. Cena minimalna ukształtowała się na poziomie 475 zł/t, maksymalna natomiast wyniosła 700 zł/t, odnotowano zatem brak zmian najniższych możliwych cen żyta przy jednoczesnym zastoju cen najwyższych.

Najwyższe i najniższe ceny w województwach

W tym tygodniu żyto sprzedawano najtaniej w województwie: Podlaskie, gdzie tonę surowca można było nabyć za 508 zł. Najwyższe ceny natomiast żyto osiągnęło w województwie: Podkarpackie, tam bowiem koszt jednej tony wyniósł 700 zł.

Najwyższe i najniższe ceny w poszczególnych miejscowościach

Zgodnie z notowaniami z 2017-12-29, żyto kupowaliśmy najtaniej na targowisku Jedwabne (Podlaskie), gdzie koszt jednej tony ukształtował się na poziomie 475 zł. Najwyższe ceny z kolei żyto osiągnęło na targowisku Szczucin (Małopolskie) – za jedną tonę płacono tam 700 zł.

Źródło: biuletyn informacyjny Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi