Mleko-Expo 2017

Kilkudziesięciu wystawców i najlepsze produkty sektora mleczarskiego zaprezentowano dziś na największych targach mleczarskich Mleko-Expo 2017.

Uczestniczący w uroczystości otwarcia targów minister Krzysztof Jurgiel podkreślił, że sytuacja na rynku mleka jest dobra. Ceny mleka, jak również jego przetworów są na opłacalnym poziomie. We wrześniu br. cena skupu mleka w Polsce była o 28 proc. wyższa w stosunku do roku ubiegłego.

Od początku 2017 r. rosną dostawy mleka do skupu. W okresie styczeń–wrzesień br. w kraju skupiono 8,6 mld litrów mleka, o ponad 4 proc. więcej niż rok wcześniej. W całym 2017 r. skup może być o ok. 5 proc. większy niż w 2016 r. i osiągnąć poziom ok.  11,4 mld litrów.

–  Przed nami nowa perspektywa finansowa. 29 listopada przedstawiciel Komisji Europejskiej zaprezentuje  kształt propozycji dotyczących WPR po 2020 r. Chcemy, by w ramach tych nowych propozycji rozwiązać sprawę zarządzania ryzykiem – powiedział minister Krzysztof Jurgiel i dodał, że nasze stanowisko będzie wychodziło na przeciw oczekiwaniom rynków rolnych.

–  Stawiamy na modernizację  i rozwój obszarów wiejskich. Chcemy opracować 16 regionalnych programów rolnych, niektóre pakiety będą służyły też rozwojowi branży mlecznej – podkreślił minister Jurgiel.

Tegoroczna edycja targów Mleko-Expo 2017   nastawiona  jest na szukanie nowych trendów i dyskusje o kierunkach zmian w  sektorze mleczarskim. W targach biorą udział największe spółdzielnie, które nie mają problemów ze sprzedażą swoich towarów. 

Źródło: http://www.minrol.gov.pl