Na wzroście cen mleka skorzystały głównie mniejsze mleczarnie


Na wzrośnie cen mleka na rynku skorzystały głównie mniejsze mleczarnie sprzedające nadwyżki mleka. Większe zyskały na wzroście cen masła, ale również zwiększającym się popycie na serach głównie tych do pizzy – powiedział w rozmowie z serwisem portalspożywczy.pl Paweł Piętka, dyrektor produkcji i główny technolog Ceko Sp. z o.o.

W perspektywie rok do roku sytuacja w branży mleczarskiej znacznie się poprawiła. Pierwsze trzy kwartały 2017 przy znacznym wzroście głównie ceny tłuszczu mlecznego, a przy okazji zwiększającym się popycie na zakup surowca między mleczarniami, spowodował wzrost cen mleka nawet do 0,38zł/ j./kalk. (ok.1,90zł/l).

Obecnie realizuje się korekta znacznego wzrostu cen, ale większość zakładów mleczarskich i tak zaliczy ten rok do jednych z lepszych w ostatnich 5 latach – mówi Paweł Piętka.

Jego zdaniem, popyt stymulowały również media, nagłaśniające znaczne wzrosty cen masła w polskich sieciach. - Nie bez wpływu były informacje, że wzrasta zapotrzebowanie w Chinach czy odwracanie się tendencji żywieniowych co pobudziło do działania firmy handlowe – pośredniczące w sprzedaży. W całym biznesie mleczarskim popyt tłuszczu mlecznego przysłonił nadwyżkę produktów odtłuszczonych: OMP i innych, co może mieć duże znaczenie w korekcie zwyżek – mówi dyrektor produkcji Ceko.

Źródło: Informacje prasowe Ceko