W Chicago soja zyskała we wtorek 1%, a śruta sojowa 1,8% pod wpływem obaw pogodowych

Notowania soi przekroczyły, na wczorajszym zamknięciu, psychologiczny poziom 10 usd/b i były najwyższe od lipca tego roku. Jeszce większe tempo wzrostów odnotowuje śruta sojowa, która jest już najdroższa od lutego tego roku.
Już teraz widoczne są problemy pogodowe w Argentynie, a głoszone przez australijskich meteorologów, jako rozpoczęte, zjawisko pogodowe La Nina wnosi dużo niepewności co do perspektyw produkcji soi na kontynencie południowo-amerykańskim. Daje to nadzieję na agresywniejsze zakupy ze strony Chin i w konsekwencji przyspieszenie amerykańskiego eksportu soi, który pozostaje na razie w tyle za sezonem 2016/17. Fundusze hedgingowe grają zatem na wzrost notowań soi i śruty sojowej, której to Argentyna jest odpowiednio trzecim i pierwszym producentem na świecie.  
Notowania kukurydzy (najbliższa seria) były we wtorek stabilne po obu stronach Atlantyku, ale pszenica potaniała o ok. 1%. W konsekwencji grudniowa seria pszenicy zaliczyła w Chicago swoje nowe historyczne minimum. Światowy rynek zbóż charakteryzuję się rekordową podażą, po kilku sezonach doskonałych zbiorów, a dominująca pozycja Rosji, jako eksportera pszenicy utrzymuje na niskim poziomie ceny tego zboża.

 

Fundusze hedgingowe były we wtorek kupującym netto ok.: 9,5 tys. kontraktów na soję i 3 tys. na kukurydzę, ale inwestorzy ci sprzedali netto 3 tys. kontraktów na pszenicę (CBoT).

Firma analityczna INFORMA obniżyła o 3 mln t, swoje wcześniejsze, prognozy zbiorów kukurydzy w Brazylii w tym sezonie do 89 mln t. (ostatnia prognoza USDA to: 95 mln t). 
Produkcja pszenicy w Argentynie szacowana jest teraz  na 18 mln t (+0,3 mln t).  INFORMA zmniejszyła o 1,3 mln ton prognozę australijskich zbiorów pszenicy, do 20,3 mln t (ostatnia prognoza USDA to: 17,5 mln t i 21,5 mln t).
Analitycy INFORMA szacują zbiory soi w Brazylii w tym sezonie (2017/18) na poziomie 110 mln t, czyli o 1 mln t mniej niż w poprzedniej prognozie (według USDA to: 108 mln t).