Zetor sprzeda do Rosji ciągniki warte 550 mln Euro

 Spółki ZETOR TRACTORS a.s. oraz Kovrov Electromechanical Plant (KEMP) przy okazji wizyty Prezydenta Republiki Czeskiej w Rosji podpisały memorandum o zacieśnieniu współpracy. Zakłada się, że do 2022 roku do Rosji zostanie dostarczonych nawet 6000 ciągników z serii FORTERRA.

Rosyjski partner wyraził również zainteresowanie dostawami innych serii ciągników oraz silników ZETOR. Współpraca opiewać ma na 550 milionów euro. Podpisanie memorandum to kolejny ważny krok, który umożliwia wprowadzenie produktów spółki ZETOR TRACTORS a.s. na znaczące rynki zagraniczne. W dokumencie zawarte jest zobowiązanie do dostawy sześciu tysięcy ciągników FORTERRA w latach 2018–2022, dostawy trzycylindrowych silników oraz zapewnienia technicznego wsparcia przy produkcji ciągników do 50 koni.

Strona rosyjska wyraziła także zainteresowanie innymi modelami – PROXIMA i CRYSTAL.

Memorandum podpisano w środę 22 listopada w Moskwie w obecności prezydenta Republiki Czeskiej Miloša Zemana oraz przedstawicieli rosyjskiego i czeskiego rządu. Spółkę ZETOR TRACTORS a.s. reprezentował dyrektor strategiczny David Kollhammer, a w imieniu KEMP występował dyrektor wykonawczy Władimir Wiaczesławowicz Lebiediew.

Już na początku października podczas Międzynarodowych Targów Maszynowych w Brnie przedstawiciele spółki ZETOR oraz rosyjskiego partnera podpisali pierwsze porozumienie dotyczące dostawy do Rosji 450 ciągników w 2018 roku. Nowy dokument zacieśnia współpracę zarówno pod względem czasu trwania kontraktu, jak i wielkości dostaw komponentów. Firma uważa wejście na rosyjski rynek za ważny etap w historii marki.

- Po wejściu na rosyjski rynek spodziewamy się umocnienia pozycji marki na terytorium Rosji. Jesteśmy usatysfakcjonowani, ponieważ nasz rosyjski partner jest zadowolony z naszych produktów i usług, a dodatkowo wciąż znajdujemy przestrzeń do zacieśniania współpracy – uważa dyrektor strategiczny ZETOR TRACTORS a.s. David Kollhammer.

Długoterminowy kontrakt o tak wysokiej wartości powoduje, że zamówienie jest istotnym wydarzeniem nie tylko dla firmy ZETOR, ale i czeskiej gospodarki. Spółka KEMP specjalizuje się w produkcji systemów i komponentów hydraulicznych, maszyn CNC, ładowarek oraz komponentów przeznaczonych do uniwersalnych układów robotycznych. KEMP zapewni homologacje dla maszyn wyprodukowanych w Rosji oraz zajmie się kwestiami handlowymi i serwisowymi związanymi z ciągnikami ZETOR ANT.

Ciągniki znajdą zastosowanie w rosyjskich gospodarstwach rolnych, w służbach komunalnych i w budownictwie. O spółce ZETOR TRACTORS a.s. Spółka ZETOR TRACTORS a.s. jest producentem ciągników ZETOR. Produkcja koncentruje się przede wszystkim w Brnie-Líšeň. Obecnie spółka zatrudnia 750 pracowników w Brnie.

Na rynkach eksportowych ZETOR reprezentuje jego sześć spółek-córek (spółek zależnych) w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Polsce, Ameryce Północnej i w Indiach. 85% całkowitej produkcji trafia na eksport. Oprócz Czech i Słowacji do tradycyjnych rynków działalności spółki należy Polska, Litwa, Irlandia, Niemcy, Wielka Brytania, Francja, USA czy Bułgaria.

W 2016 roku marka ZETOR świętowała 70-lecie swego istnienia. Przez wszystkie lata swej działalności sprzedała ponad 1,3 miliona ciągników do 136 krajów świata. ZETOR oferuje swoim klientom idealny stosunek jakości do ceny produktów. Własny ośrodek produkcyjno-rozwojowy w Brnie sprawia, że ciągniki są na bieżąco ulepszane, przez co oferują klientom najlepsze możliwe połączenie mocy i wydajności silnika, prostego, funkcjonalnego wykonania oraz doskonale efektywnej eksploatacji.

Obecnie portfolio marki ZETOR obejmuje sześć serii ciągników (UTILIX, HORTUS, MAJOR, PROXIMA, FORTERRA oraz CRYSTAL) i w planach jest poszerzenie serii. W 2015 roku ZETOR TRACTORS a.s. przedstawiło nową koncepcję designową ZETOR by Pininfarina, która będzie stopniowo wprowadzana we wszystkich liniach modelowych. Na targach AGRITECHNICA 2017 spółka zaprezentowała pierwszą serię MAJOR z nowym designem. Oprócz ciągników firma produkuje i sprzedaje także silniki i części do ciągników.

W ofercie znajdują się m.in. dwie linie ładowaczy czołowych ZETOR SYSTEM i oryginalne oleje marki ZETOR. Ponadto ZETOR oferuje usługi w zakresie serwisu i sprzedaży części zamiennych. Spółka może dostarczyć potrzebne komponenty do każdego miejsca na świecie. 

Źródło: Inf. prasowa